info@rawapharm.com +421 948 328 589

Kofeín bezvodý

Najbežnejšie používané rastliny obsahujúce kofeín sú káva, čaj a kakao. Medzi ďalšie menej bežne používané zdroje patria rastliny yerba mate a guarana, ktoré sa niekedy používajú pri príprave čajov a najnovšie aj energetických nápojov. Dva alternatívne názvy kofeínu, matein a guaranin, sú odvodené od názvov týchto rastlín.
Kofeín je tiež bežnou zložkou nealkoholických nápojov, ako je kola, pôvodne vyrábaná z kolových orechov, a používa sa ako príchuť v mnohých iných nápojoch.
Množstvo kofeínu v potravinových výrobkoch sa líši v závislosti od veľkosti porcie, typu produktu a spôsobu prípravy.
Produkcia kofeínu prichádza v niekoľkých rôznych podobách. Najstaršia forma použitia pochádza z vlasti v Etiópii, kde sa kávové zrná sušili a rozdrvili ako zdroj potravy.
Kofeín je metabolický stimulant a používa sa aj v medicíne na zníženie fyzickej únavy a pomáha obnoviť duševnú bdelosť. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, čo vedie k zvýšeniu bdelosti, rýchlejšiemu a jasnejšiemu uvažovaniu, zvýšenej pozornosti a lepšej koordinácii tela.
Kofeín sa niekedy podáva v kombinácii s liekmi na zvýšenie jeho účinnosti, ako napríklad pri liečbe migrény alebo s určitými prostriedkami proti bolesti, ako je aspirín. Kofeín sa môže použiť aj na prekonanie ospalosti spôsobenej antihistaminikami.
Kofeín sa metabolizuje v pečeni enzýmom cytochróm P450 oxidázy (konkrétne izoenzým 1A2) na tri metabolické dimetylxantíny, ktoré majú každý svoj vlastný účinok na telo: Paraxantín zvyšuje lipolýzu, čo vedie k zvýšeniu hladín glycerolu a voľných mastných kyselín v krvi. krvnej plazmy.
Theobromín (hlavný alkaloid v kakae) dilatuje krvné cievy a zvyšuje objem moču.
Teofylín uvoľňuje priedušky a používa sa na liečbu astmy.